Dbaj o tkaniny

Uporczywe plamy wymagają oddzielnego, miejscowego namoczenia i przygotowania do prania zasadniczego.
Zawsze należy przestrzegać zaleceń producentów umieszczonych na metkach ubrań i odpowiednio sortować tkaniny.

Sortowanie powinnaś przeprowadzać pod kątem kolorów ale też rodzaju tkaniny. Pamiętaj, że każdy rodzaj włókna wymaga innego traktowania:

dbaj-o-tkaninyWEŁNA
Wełna jest bardzo delikatną tkaniną. Wełnę ubrudzoną olejem lub smarem powinno się prać w płatkach mydlanych a nie w detergentach. Wełnę należy suszyć rozłożoną na równej powierzchni. Jeśli zdarzy nam się, że wełna w czasie pranie skurczyła się, wyrób można rozciągnąć, ale jeszcze wtedy, gdy jest jeszcze dostatecznie wilgotny. Wyroby z wełny wielbłądziej, grubej wełnianej flaneli, pilśni lub kamgarnu należy czyścić chemicznie. Tkaniny wełniane należy prasować letnim żelazkiem na lewej stronie przez wilgotną ściereczkę.

BAWEŁNA
Większość tkanin bawełnianych nadaje się do prania w pralkach. Biała bawełna jest bardzo odporna – można ją prać bezpiecznie w pełnym zakresie temperatur. Przed praniem bawełny kolorowej należy upewnić się, czy nie farbują. Aby zachować intensywność kolorów należy stosować się do oznaczeń na metce. W większości przypadków można prasować żelazkiem nastawionym na wysoką temperaturę.

DENIM
Ze względu na niestałość barwnika dżins po raz pierwszy należy prać oddzielnie. Kupując odzież dżinsową należy mieć na uwadze, że skurczy się po pierwszym praniu.
Zaleca się też pranie na lewej stronie.

FLANELA
Flanela bawełniana nadaje się do prania w pralkach i można prasować ją w wyższych temperaturach – patrz BAWEŁNA.

JEDWAB
Przed praniem należy upewnić się, czy można prać w wodzie. Odzież jedwabną należy prać po każdym noszeniu w celu odświeżenia. Prasujemy letnim żelazkiem, gdy tkanina jest jeszcze wilgotna. Pod żadnym pozorem nie wolno moczyć w proszkach enzymatycznych. Plamy można usunąć tylko w pralni chemicznej, po wcześniejszym uzgodnieniu ich pochodzenia.

PŁÓTNO
Można prać w pralce, w gorącej wodzie. Następnie dokładnie wypłukać i odwirować.
Suszyć rozwieszone. Można krochmalić. Wilgotne płótno należy prasować po prawej stronie gorącym żelazkiem na parę.

POLIESTER
Poliester pierzemy w gorącej wodzie, a płuczemy w zimnej. Suszymy w suszarce. Kategorycznie unikamy gotowania, które zagniecie tkaninę. Prasować można tylko letnim żelazkiem. Odzież z fałdami i zakładkami prać ręcznie i suszyć na ramiączku.

SZTRUKS
Sztruks pierzemy w pralce zgodnie z oznaczeniami na metce, wcześniej przewracając go na lewą stronę,. Tkaniny nie należy trzeć, aby nie pozrywać włókien. Przed oraz w trakcie suszenia strzepujemy tkaninę i wygładzamy włókna. Nie trzeba prasować.

TKANINY TRYKOTOWE
Należy postępować według zaleceń na metce dla najbardziej delikatnych włókien.

WELUR
Welur czyści się wyłącznie chemicznie.
W ofercie Triumf znajdują się niemieckie płyny do prania, które wyjątkowo dbają o włókna tkanin. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Poznaj nasze inne marki